BRF Gräsdalen

  • 2017-03-01
  • Under våren kommer lekplatsen att rustas upp och sanden bytas, allt enligt EU-reglerna.
  • Under våren kommer lagning av parkeringen kommer att ske under våren enligt beslut på Föreningsstämman 2016.
  • Det är inte tillåtet att låta katter och hundar springa lösa inom föreningens område och det är inte tillåtet att ha djur i föreningens gemensamma lokaler och utrymmen, se Välkomsthäftet för föreningen.
  • I  Karlstads kommun finns lokala ordningsföreskrifter som beskriver vilka regler som gäller för hundar och hundägare i Karlstad. Du ska till exempel ha hunden kopplad på offentlig plats och plocka upp hundbajs.
  • Vill du släppa hunden lös finns det en särskild hundrastgård vid Sandbäcken. Under tiden 1 mars till 20 augusti är det dessutom förbjudet att ha hundar lösa i naturen.
  •  
  • Vi tar tacksamt emot förslag till förbättringar!
    • Styrelsen